Drukuj

Partnerzy

Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce

 

logaee polonia

Nasze liceum od 2012  roku współpracuje  z Biurem Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce. Biuro Radcy ds. Edukacji w Polsce jest delegaturą hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji działającą w ramach struktur Ambasady Hiszpanii w Warszawie. Instytucja ta pracuje na rzecz promowania, rozpowszechniania i wspierania nauczania oraz znajomości języka i kultury hiszpańskiej w ramach systemu oświaty.

 

Dzięki tej współpracy uczniowie naszej szkoły mogą brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, konkursach
i programach:
 
– Konkursie Teatrów Szkolnych w Języku Hiszpańskim, 
– Programie Odzyskania I Edukacyjnego Wykorzystania Opuszczonych Miejscowości, “Pueblos Abandonados”
– Konkursie Filmów Krótkometrażowych,  “ELE en corto”
– Konkursie wypracowań w języku hiszpańskim  “Giner de los Ríos”
 
Biuro Radcy ds.Edukacji umożliwia także absolwentom klasy dwujęzycznej uzyskanie stypendiów oferowanych przez hiszpańskie uczelnie.

 

Projekt "Bezpieczna Placówka Oświatowa" 

BPO logo 

„Bezpieczna Placówka Oświatowa” jest Projektem opracowanym i realizowanym przez Instytut Badań Marki – niezależną sosnowiecką firmę badawczą, która działa na polskim rynku już od ponad 10-ciu lat. Fundamentem jej powstania było przeświadczenie o znaczeniu wiarygodnej i rzetelnej informacji w procesie decyzyjnym konsumenta oraz w planowaniu i rozwijaniu biznesu w niepewnym otoczeniu. Idea ta przyświeca nam do dziś, a jej przesłanie jest obecne w każdym z ponad dwóch tysięcy Projektów, które zrealizowaliśmy w ciągu minionych lat – zarówno tych własnych, jak i zleconych przez zewnętrzne firmy, organizacje i instytucje publiczne. To dzięki kultywacji tej idei możemy dziś poszczycić się m.in. tak cenionym na rynku doświadczeniem, sporą liczbą zadowolonych klientów. 

 

CZYTELNIA NAUKOWA NR 1

czytelnialogoCzytelnia Naukowa nr 1 (ul. Św. Wincentego 85) powstała w roku 1934. Pierwszy lokal otrzymała w budynku gimnazjum przy ul. Skaryszewskiej 8. W listopadzie 1935 r. wynajęto dla niej lokal przy ul. Wileńskiej 13. Okupacyjne władze niemieckie 4 VII 1942 r. nakazały zamknięcie wszystkich bibliotek. Wybuch Postania Warszawskiego zastał na Pradze trzy bibliotekarki, wśród nich kierowniczkę Czytelni, aktywnie uczestnicząca w konspiracji, Janinę Englert, która zamieszkała w Czytelni, by ją chronić od zniszczenia. W dniu 23 XI 1944 r. wznowiono działalność Czytelni, jako pierwszej po wyzwoleniu placówki Biblioteki Publicznej Warszawy. W latach 1946-1949 władze polityczne PRL-u prowadziły akcję "oczyszczania" bibliotek z "reakcyjnej" literatury. Janina Englert ocaliła większość cennych dzieł, wycofując ich karty z katalogu i ukrywając książki. W 1965 r. przeniesiono Czytelnię do nowego lokalu przy ulicy Brechta 15 a w 1974 r. na Bródno do lokalu przy ulicy Św. Wincentego 85, gdzie znajduje się obecnie. Księgozbiór Czytelni, liczący ok. 30 tys. tomów, stanowi jeden z najcenniejszych zbiorów bibliotecznych prawobrzeżnej Warszawy. Zawiera, oprócz bieżącej literatury naukowej, kolekcję książek i czasopism XIX - wiecznych (oraz kilka starodruków). Od 2010 r. lokal Czytelni jest gruntownie zmodernizowany, ma dwie duże sale, piękny wystrój, oferuje użytkownikom nowoczesny, świetnie wyposażony warsztat pracy dla osób uczących się, studiujących i tych którzy potrzebują informacji na najróżniejsze tematy. Obecnie Czytelnia, oprócz swojej tradycyjnej działalności oferuje dostęp do Internetu w oparciu o szerokopasmowe łącze internetowe oraz łącze bezprzewodowe, fachowe doradztwo w wyszukiwaniu informacji, indywidualne bezpłatne szkolenia z podstaw obsługi komputera, zajęcia przysposobienia bibliotecznego oraz wiele różnych działań edukacyjnych dla użytkowników na różnych szczeblach i poziomach kształcenia szkolnego i akademickiego.

Katalog zbiorów w systemie MATEUSZ znajduje się na stronie www.multibiblioteka.waw.pl.

 

Fundacja Rozwoju Regionalnego i Przedsiębiorczości Młodzieży "Staszic"

staszicFundacja Rozwoju Regionalnego i Przedsiębiorczości Młodzieży "Staszic" z siedzibą w Warszawie powstała w 2009 roku. Jest organizatorem autorskich Projektów Ogólnopolskich, takich jak:

 - Partnerstwo dla Rozwoju Regionalnego
 - Wszechnica Gospodarcza Young
 - Ogólnopolski Program Wspierający Edukację Młodzieży "Staszic" (a w jego ramach: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Gospodarce i Rozwoju Regionalnym)
 - Pozytywista Roku .

Fundacja " Staszic" w swoich działaniach kieruje się następującą starożytną dewizą:"Możesz dać człowiekowi rybę i nakarmić go na jeden dzień, albo nauczyć go, jak łowić ryby, i nakarmić go na całe życie". Misją Fundacji jest inspirowanie młodego pokolenia, oraz popieranie i promocja rozwoju aktywności gospodarczej i przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Dnia 7 października 2011 r. nawiązaliśmy stałą współpracę z Fundacją "Staszic" Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest utworzenie Klubu Inwestora. Uczniowie naszego liceum pod okiem eksperta do spraw inwestowania i przedsiębiorczości - Pana Dawida Plotzke będą mieli możliwość zdobywania umiejętności biznesowych, które zapewne wykorzystają w swojej dalszej karierze edukacyjnej i zawodowej.

 

Dom Kultury "Świt"

dkswitDOM KULTURY "ŚWIT" to samorządowa instytucja kultury w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

Dom Kultury "Świt" jest instytucją kultury realizującą zadania własne Dzielnicy Warszawa Targówek w dziedzinie kultury. Działalność prowadzi od 1958 roku. Głównym zadaniem Domu Kultury jest organizowanie zróżnicowanych form działalności kulturalno-oświatowej i rekreacyjnej mającej na celu atrakcyjne i pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Najważniejsze imprezy: Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy, Międzyszkolny Konkurs Wokalno-Muzyczny DEBIUTY, Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych MASKA im. Piotra Grabowskiego, Juwenalia III Wieku - Ogólnopolski Festiwal Uniwersytetów III Wieku, Betlejem u Avetek - Mazowiecki Festiwal Bożonarodzeniowy, Festiwal Beatlemania, Przegląd Kinematografii Europejskiej KANON.

W roku 2009 Dom Kultury "Świt" podpisał umowę o współpracy z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie. Szczególnego wsparcia DK "Świt" udziela liceum w związku z organizacją Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Hetmany. Już od 5 lat Dyrektor DK Świt Pan Jacek Białek jest przewodniczącym jury konkursowego, za co organizatorzy konkursu są mu niezwykle wdzięczni.

Dom Kultury "Świt"
ul. Wysockiego 11, 03-371 Warszawa
telefon: (0-22) 811 01 05, 811 11 09;
fax: (0-22) 811 04 24;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.dkswit.com.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00 - 21:00
sobota-niedziela: 8:00 - 21:00

Dyrektor: Jacek Białek

 

GKP Targówek

gpkOd roku szkolnego 2009/2010 nasze liceum współpracuje z Gminnym Klubem Piłkarskim Targówek. Jego prezes, Pan Zbigniew Bucoń, wspiera wiele przedsięwzięć realizowanych przez szkołę, m.in. zasponsorował nagrody rzeczowe dla uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego HETMANY 2011.

Informacje o klubie:
Gminny Klub Piłkarski Targówek
Rok założenia: 1953
Barwy: zielono-białe
Adres: Kołowa 18, 03-536 Warszawa
telefon: (22) 423-43-36, faks: 678-90-12
WWW: www.gkptargowek.pl (oficjalna)

 

Papieski Wydział Teologiczny - Collegium Bobolanum

bobolanumColllegium Bobolanum , to kościelna wyższa szkoła uznana przez państwo , która zapewnia studia stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne) z teologii, politologii. W obecnej postaci Papieski Wydział Teologiczny utworzony został przez Stolicę Apostolską w 1988 roku.

Status Wyższej Uczelni placówka uzyskała ostatecznie w latach 90 XX wieku. PWT Bobolanum jako kościelna szkoła wyższa uznana przez państwo zapewnia. Uczelnia ma prawo nadawania tytułów magistra i licencjatu kanonicznego, a w łączności z Sekcją św. Jana Chrzciciela prowadzi ponadto przewody doktorskie i habilitacyjne, nadając odpowiednie stopnie naukowe. Na Bobolanum istnieje także dwuletnie Podyplomowe Studium Duchowości.

Współpraca nawiązana przez XVLI LO w lutym 2010 ma przynieść obustronne korzyści. Młodzież licealna będzie uczestniczyć w zajęciach, odczytach i konferencjach organizowanych przez uczelnię. Władze uczelni zagwarantowały miejsca rektorskie dla naszych wyróżniających się maturzystów na swoich wydziałach.

 

Wydział Pedagogiczny UW

uwW roku szkolnym 2005/2006 rozpoczęliśmy współpracę z Wydziałem Pedagogicznym UW. Pierwszym naszym wspólnym przedsięwzięciem było wzięcie udziału w corocznym Pikniku Naukowym, organizowanym 3 czerwca na Starym Mieście przez Polskie Radio Bis.

Od września 2006 r. klasy pedagogiczne w naszej szkole będą wspierane przez Wydział Pedagogiczny UW. Pani mgr Anna Sobolewska, która jest pracownikiem pedagogiki UW, będzie prowadziła zajęcia z pedagogiki i psychologii w naszej szkole i koordynowała udział naszych uczniów w panelu współpracy między Wydziałem Pedagogiki a naszą szkołą.

Nasi uczniowie będą mogli ( w ramach tej współpracy ) uczestniczyć w wybranych wykładach i ćwiczeniach na Wydziale Pedagogicznym UW. Panel współpracy działa również w drugą stronę. Studenci pedagogiki będą mogli współpracować z nasza szkołą poprzez organizowanie warsztatów i odbywanie praktyk studenckich w naszej szkole.

 

Radio Kampus

kampus logoZ Akademickim Radiem Kampus, działającym przy Instytucie Dziennikarstwa UW, nawiązaliśmy współpracę w listopadzie 2005 r. Nasi uczniowie chodzi na sobotnie warsztaty dziennikarskie do Radia Kampus i pod fachowym okiem pani redaktor naczelnej - Iwony Kostki, zostali przygotowani do prowadzenia własnego internetowego radia "46 na fali".

Radio Kampus wspiera nas medialnie przy promocji szkoły. Od września 2006 r. w klasie dziennikarskiej będą prowadzone przez panią Iwonę Kostkę warsztaty dziennikarskie. Uczniowie z klasy dziennikarskiej będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności pracując w Radiu Kampus.

 

Teatr Rampa

rampaTeatr Rampa na TargówkuW maju 2006 r. nawiązaliśmy współprace z Teatrem Rampa na Targówku, reprezentowanym przez dyrektora Witolda Olejarza. W ramach współpracy grupa teatralna z naszej szkoły będzie wystawiała na scenie Teatru Rampa swoje przedstawienia. Pierwsze przedstawienie pt.: "Sztuka o mało co teatralna" odbędzie się 10.06.2006 o godzinie 19.00 w Sali Kameralnej.

Od września 2006 r. młodzież z grupy teatralnej będzie brała udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Rampa, w ramach których uczniowie będą mogli korzystać z kostiumiarni i przeprowadzać próby w Sali Kameralnej. Od roku szkolnego 2007/2008 mamy w planie utworzenie klasy teatralnej, nad która patronat sprawowałby Teatr Rampa.

 

ZFA

zfaZFAOd grudnia 2005 roku nasza szkoła należy do grona liceów i gimnazjów warszawskich, w których realizowany jest program certyfikatu DSD. Żeby być przyjętym do programu DSD szkoła musiała spełnić parę warunków:

    - stworzyć klasy z rozszerzonym językiem niemieckim (min. 6 godzin w tygodniu),
    - zatrudnić nauczyciela Native Speakera lub umożliwić odbywanie stażu studentowi Native Speakerowi
    - zagwarantować uczniom 6 lat nauki w klasach DSD.

Ponieważ nasza szkoła nie jest zespołem, podpisaliśmy umowę o współpracy dotyczącą realizacji programu DSD
z dwoma zaprzyjaźnionymi gimnazjami z Targówka :

    - Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 143 im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Nasi nauczyciele biorą udział w szkoleniach dotyczących certyfikatu DSD.
W lutym 2006 r. nasz nauczyciel Oskar Cornel wziął udział w 3 tygodniowym międzynarodowym seminarium DSD,
które odbywało się w Niemczech.
28 nauczycieli języka niemieckiego z całego świata było szkolonych według nowych założeń certyfikatu.
W marcu 2006 roku wzięliśmy udział w konferencji organizowanej przez Zfa w sprawie certyfikatu DSD.

 

 

Szkoła Podstawowa w Czarncy

Kontakty naszego liceum ze Szkołą Podstawową z Czarncy sięgają roku 1999. Delegacja naszej szkoły brała udział w odsłonięciu pomnika Hetmana Stefana Czarnieckiego dnia 19.09.1999 roku w czterechsetną rocznicę urodzin Naszego Patrona. Przez kilka następnych lat utrzymywano kontakty telefoniczne i listowne.

W marcu 2005 roku udało się nawiązać prywatny kontakt z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czarncy - Panem mgr Wojciechem Decem. Odbyło się spotkanie pana Dyrektora z przedstawicielem naszej szkoły, na którym zostaliśmy oficjalnie zaproszeni do odwiedzenia Czarncy - miejsc związanych z naszym wybitnym Patronem.

21 kwietnia 2006 roku grupa uczniów XLVI Liceum pod kierunkiem nauczyciela historii pani mgr Małgorzaty Muter i nauczyciela geografii pana mgr Sebastiana Pychyńskiego wzięła udział w wycieczce do Czarncy. Uczniowie byli zauroczeni miejscem w którym urodził się Hetman a oryginalne pamiątki i pomniki związane ze Stefanem Czarnieckim zrobiły na nich duże wrażenie. Gościnność gospodarzy i chęć dalszej współpracy przyniosły efekt w postaci wizyty uczniów z Czarncy w Warszawie 02 - 03. czerwca 2006. W oprowadzaniu uczniów ze szkoły podstawowej po warszawskim ZOO i Starówce czynny udział brały starsze koleżanki - uczennice naszego liceum z klasy o profilu pedagogicznym. Warszawa, pomimo ruchu na ulicach i dużego hałasu bardzo podobała się gościom - szczególnie Pałac Kultury i Nauki, gdzie podziwiali panoramę miasta i zwiedzali wystawę edukacyjną, a także Park Łazienki z okazałym pomnikiem Chopina.

Ostatnim akcentem podczas pobytu "Czarncy" w stolicy była wizyta na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Okęcie" i oczywiście kolacja w Restauracji McDonalds. W ramach dalszej współpracy planujemy zorganizowanie w roku szkolnym 2006/2007 wyjazdów integracyjnych dla klas pierwszych do Czarncy. Nowi uczniowie będą mogli poznać historię związana z patronem odwiedzając miejsca szczególnie bliskie Hetmanowi, a także zintegrować się w otoczeniu pięknych i spokojnych krajobrazów Ziemi Włoszczowskiej.